a
Redaktionen

redaktionen@disputs.dk

LollandLeaks

lollandleaks@disputs.dk

Nicolai Privrat

Chefredaktør
np@disputs.dk

Søren Rosenberg

Skribent
sr@disputs.dk

disputs.dk er en del af

nakskov.nu

CVR 35 36 25 68
Fællesskabsvej 11
4900 Nakskov

nyt aktivistisk meningsmedie på lolland
 

September Meningsmåling Lolland Kommunalvalg

Den 21. november er der kommunalvalg og vi skal igen stemme om, hvem der skal sidde i Lolland Byråd de næste 4 år. Se hvad disputs.dks læsere ville stemme, hvis der var valg i dag, i resultatet fra vores online meningsmåling (foretaget i perioden 13.-20. september) herunder.

Parti/ListeStemmer %Mandater
A Socialdemokratiet25.78
B Radikale Venstre1.40
C Det Konservative Folkeparti20
D Nye Borgerlige5.41
F SF - Socialistisk Folkeparti4.91
I Liberal Alliance1.70
L Lokallisten Lolland144
O Dansk Folkeparti6.31
V Venstre10.43
Ø Enhedslisten5.11
Å Alternativet31
Din Stemme16.45
Nyt Lolland2.40
Borgerlisten Lolland10

I marts foretog vi en tilsvarende meningsmåling. Herunder ses udviklingen for hvert parti, sammenlignet med meningsmålingen for september.

Parti/Liste% marts% septmandat martsmandat septudv %-pointudv mandat
A Socialdemokratiet23.6225.7782.081
B Radikale Venstre1.91.400-0.50
C Det Konservative Folkeparti3.97210-1.97-1
D Nye Borgerlige4.835.4110.570
F SF - Socialistisk Folkeparti6.554.911-1.650
I Liberal Alliance1.551.7000.150
L Lokallisten Lolland16.721454-2.72-1
O Dansk Folkeparti11.906.331-5.6-2
V Venstre11.5510.433-1.150
Ø Enhedslisten11.215.131-6.11-2
Å Alternativet3.45311-0.450
Din Stemme016.40516.45
Nyt Lolland02.4002.40
Borgerlisten Lolland010010

Afstemningen forløb 13.- 20. september og modtog 701 svar. Der er ikke taget forbehold for eventuelle valgforbund i udregningen af mandater, da disse ikke kendes endeligt. Antallet af byrådsmedlemmer går fra tidligere 31 til 25 i næste periode. 

 

Skrevet af

sr@disputs.dk

Fast skribent for disputs. 29 år. Bor og arbejder i Nakskov. Engageret i diverse lokale foreninger. Interesseret i markedsføring, særligt hvordan branding kan bruges som udviklingsmotor på Lolland.