a
Redaktionen

redaktionen@disputs.dk

LollandLeaks

lollandleaks@disputs.dk

Nicolai Privrat

Chefredaktør
np@disputs.dk

Søren Rosenberg

Skribent
sr@disputs.dk

disputs.dk er en del af

nakskov.nu

CVR 35 36 25 68
Fællesskabsvej 11
4900 Nakskov

nyt aktivistisk meningsmedie på lolland

Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/disputs.dk/public_html/wp-content/themes/readanddigest/framework/modules/title/title-functions.php on line 385

Warning: A non-numeric value encountered in /var/www/disputs.dk/public_html/wp-content/themes/readanddigest/framework/modules/title/title-functions.php on line 413
 

September Meningsmåling Lolland Kommunalvalg

Den 21. november er der kommunalvalg og vi skal igen stemme om, hvem der skal sidde i Lolland Byråd de næste 4 år. Se hvad disputs.dks læsere ville stemme, hvis der var valg i dag, i resultatet fra vores online meningsmåling (foretaget i perioden 13.-20. september) herunder.

Parti/ListeStemmer %Mandater
A Socialdemokratiet25.78
B Radikale Venstre1.40
C Det Konservative Folkeparti20
D Nye Borgerlige5.41
F SF - Socialistisk Folkeparti4.91
I Liberal Alliance1.70
L Lokallisten Lolland144
O Dansk Folkeparti6.31
V Venstre10.43
Ø Enhedslisten5.11
Å Alternativet31
Din Stemme16.45
Nyt Lolland2.40
Borgerlisten Lolland10

I marts foretog vi en tilsvarende meningsmåling. Herunder ses udviklingen for hvert parti, sammenlignet med meningsmålingen for september.

Parti/Liste% marts% septmandat martsmandat septudv %-pointudv mandat
A Socialdemokratiet23.6225.7782.081
B Radikale Venstre1.91.400-0.50
C Det Konservative Folkeparti3.97210-1.97-1
D Nye Borgerlige4.835.4110.570
F SF - Socialistisk Folkeparti6.554.911-1.650
I Liberal Alliance1.551.7000.150
L Lokallisten Lolland16.721454-2.72-1
O Dansk Folkeparti11.906.331-5.6-2
V Venstre11.5510.433-1.150
Ø Enhedslisten11.215.131-6.11-2
Å Alternativet3.45311-0.450
Din Stemme016.40516.45
Nyt Lolland02.4002.40
Borgerlisten Lolland010010

Afstemningen forløb 13.- 20. september og modtog 701 svar. Der er ikke taget forbehold for eventuelle valgforbund i udregningen af mandater, da disse ikke kendes endeligt. Antallet af byrådsmedlemmer går fra tidligere 31 til 25 i næste periode. 

 

Skrevet af

sr@disputs.dk

Fast skribent for disputs. 29 år. Bor og arbejder i Nakskov. Engageret i diverse lokale foreninger. Interesseret i markedsføring, særligt hvordan branding kan bruges som udviklingsmotor på Lolland.